Anketa
Anarchismus
Anarchismus je politická ideologie usilující o vytvoření společnosti bez sociální, ekonomické a politické hierarchie a jiných forem nadvlády člověka nad člověkem (např. genderová nebo věková). Klasický anarchismus je směsice různých liberálních a socialistických myšlenek, avšak není pouhou syntézou těchto dvou ideologií, jelikož obsahuje specifickou filosofickou pozici – skepsi vůči autoritám.
Anarchisté odmítají politickou moc a centralizaci, usilují tedy o zrušení státu. Donucování funkce moci je vnímána jako překážka lidské svobody. Anarchistické směry (mimo anarchokapitalismu) usilují o nahrazení kapitalismu jiným ekonomickým systémem. Cílem anarchismu je společnost bez vlády – anarchie. Tato společnost není chaotická, ale organizovaná na principu federalismu v decentralizovaných samosprávně organizovaných jednotkách vzniklých na základě dobrovolně přijímaného přirozeného a zvykového práva. Anarchisté tvrdí, že lidská pospolitost je schopna se seberegulovat a spravovat bez právního řádu ve formě zákonů.
Výraz anarchismus je odvozený z řeckého slova anarchos, znamenající bez vládců.
HESLA ANARCHISMU
Anarchismus pro svobodnou společnost.
Žádní bohové, žádní vůdci.
Proti všem autoritám.
Proti militarismu.
Punk's not dead.
SITUACE VE FILMU
Film se Crash se zabývá spíše rasistickou problematikou. Anarchistické sklony měl podle mého názoru jeden z dvojice černošských mladíků, kteří kradli auta.
PRÁVA, KTERÁ PORUŠUJE
Anarchismus se zakládá na myšlence, že lidská společnost se dokáže seberegulovat a spravovat bez právního řádu v podobě zákonů. Samotný anarchismus tedy žádné zákonky neporušuje, jen je neuznává, například práco na soukromé vlasnictví.
REALITA
Anarchistické hnutí bylo vždy semeništěm nejrůznějších umělců a radikálních kulturních trendů. Mnozí využívali prostředí jako podklad pro svou inspiraci a prezentaci, jiní naopak prostřednictvím své tvorby napomáhali propagaci, popularizaci, ale i kultivaci dotyčného revolučního hnutí. Jedním z klasiků anarchistické kultury je bezesporu malíř a karikaturista John Olday. Představitelé anarchistické literatury jsou Anarchističtí buřiči, kteří provokovali společnost svou kritikou, prosazovali volný, ničím nespoutaný život. Patří k nim František Gellner, Karel Toman, Viktor Dyk, Petr Bezruč a Fráňa Šrámek. Kultovním filmem, který se stal anarchistickou hymnou je film Davida Finchera „Klub rváčů“.
Zdroje:
cs.wikipedia.org/wiki/Anarchismus
punksnotdead.xf.cz/anarchismus.html
www.usoud.cz/listina-zakladnich-prav-a-svobod/